چرا اصلا باید گیتار یاد بگیریم؟

قراره، توی این دوره آموزش گیتار رو خیلی حرفه ای یاد بگیری و به سطح بالایی از موسیقی دست پیدا کنی. به مرحله دوم گیم اف گیتار خوش اومدین. بهتون تبریک میگم شما یک آدم حرفه ای هستین! چرا؟ چون انتخاب کردین که آموزش گیتار روحرفه ای دنبال کنین. بریم ببینیم تو این مرحله چه خبره و چیزهایی که قراره تا آخر این جلسه از آموزش گیتار از صفر به اونها مسلط بشین چیا هستن.

دلایل انتخاب ساز گیتار

اگه از شما پرسیدن که برای شما دلایل انتخاب ساز گیتار چی هست، چی جواب میدین؟  شاید خیلی راحت بگین، دوست داشتم! البته خارج از شوخی غیر از اون می تونین، 9 دلیل انتخاب ساز گیتار رو نام ببرین و علت محبوبیت ساز گیتار رو توضیح بدین. اگه این دلایل رو نمی دونین، قراره توی جلسه دوم از دوره آموزش گیتار دلایلی کاملاً علمی رو یاد بگیرین. اینکه چرا ساز گیتار رو انتخاب کنیم؟ چرا این ساز یه سر و گردن از بقیه سازها بالاتره و ویژگی‌های خاص سازتون رو نسبت به بقیه ساز ها یاد می گیرین. بهتون پیشنهاد میدم، همراه من باشین.

صدای دلنشین و جذاب گیتار

اولین دلیلی که می تونین، برای دوست، رفیق و البته آدم خاصی اگه توی زندگیتون هست، بیارین، اینه که: ساز گیتار یک ساز فوق العاده خوش صدا و جذابه. اصلا وقتی روی همون شش تا سیم با انگشت خیلی ساده میکشی، یک صدایی میده که آدم کیف میکنه. نکته جالب دیگه ای هم هست و اون اینه که: در همه جای دنیا  اکثر مردم صدای ساز گیتار رو دوست دارن. این تنها یکی از اون 9 دلیل انتخاب ساز گیتار هست.

گیتار یک ساز جهانی 

دومین دلیلی که از دلایل انتخاب ساز گیتار اینه که: ساز گیتار یک ساز جهانی هست. یعنی چی که ساز جهانیه؟! یعنی اینکه: وقتی شما یک نوازنده ساز گیتار باشین، میتونین توی همه دنیا با همه بند ها نوازندگی کنین.، بدون اینکه با اونها زبان مشترکی داشته باشین. البته به شرط اینکه موسیقی رو حرفه ای یاد گرفته باشین. شما یک نکته مثبت دارین که اولین قدم برداشتین و انتخاب کردین به صورت حرفه‌ای با این آموزش گیتار حرفه ای آموزش ببینین.

خانواده بزرگ ساز گیتار 

سومین دلیل از اون 9 دلیل انتخاب ساز گیتار که باید به خاطر اون سرتون رو بالا بگیرین، اینه که: گیتار یه خونواده بزرگ داره. این خانواده شامل این گیتارها میشه گیتار کلاسیک، گیتار آکوستیک، گیتار فلامنکو، گیتار بیس، گیتار الکتریک، گیتار الکتروآکوستیک و سایر مدل های گیتار. البته گیتارهای فرتلس هم هست. حالا گیتار فرت لس چیه؟ گیتار فرتلس یعنی گیتار بدون فرت. مثل ساز ویولن. ویولن رو دیدین؟ روی دسته ساز ویولن فرت وجود نداره و نوازندگی با اون خیلی سخته. این تنوع ساز گیتار باعث میشه که توی انواع سبک ها کاربرد داشته باشه. یعنی تو هر سبکی که سرک بکشین می بینین که ساز گیتار کاربرد داره. در بیشتر بندها از این ساز استفاده میشه و  توی اکثر کنسرت ها این ساز دلنشین وجود داره. پس این دلیل مهم هم از دلایل انتخاب ساز گیتار هست.

استفاده از ساز گیتار در انواع سبک ها

یک دلیل دیگه از دلایل محبوبیت ساز گیتار رو توی دلیل قبلی هم بهش اشاره کردم. اما یه بار دیگه بخاطر اهمیتش جداگانه توضیح میدم. یکی از اون 9 دلیل انتخاب ساز گیتار سبک های مختلفی هست که میشه با ساز گیتار اجرا کرد. از سبک کلاسیک گرفته تا سبک فلامنگو، سبک پاپ، سبک جاز، سبک بلوز، سبک راک و انواع سبک های دیگه. انواع این سبک‌ها رو میشه با ساز گیتار اجرا کرد و این هم یک علت محبوبیت ساز گیتار هست. گیتار فرتلس هم که قبلا از اون صحبت کردیم باعث میشه با گیتار بشه سبک‌های خاص دیگه مثل سبک های محلی رو اجرا کرد.

قابل حمل بودن ساز گیتار

یکی دیگه از دلایل انتخاب ساز گیتار سایز گیتار هست. به عبارت دیگه گیتار توی بغل جا میشه و این ویژگی گیتار اون رو تو دلبرو کرده. پس یک دلیل مهم محبوبیت ساز گیتار قابل حمل بودن این سازه. این ساز تقریبا کمتر از دو کیلو هست. البته گیتار هایی با وزن کمی بیشتر هم وجود داره و بسته به مدل و جنس اون داره. بخاطر این ویژگی گیتار هست که راحت میشه اون رو هر جایی برد. میتونین سازتون رو تو زمان تفریح هم همراهتون ببرین و برای هر کسی دوست دارین نوازندگی کنین. البته قابل توجه خانم و آقایون حتما اون شخص دوم باید محرم باشه. غیر از این رو من اصلا توصیه نمیکنم.

گیتار ساز همراهی کننده در خوانندگی

یکی از دلایل انتخاب ساز گیتار همین قابلیت همراهی کننده ساز گیتاره که باعث محبوبیت بیشتر ساز گیتار شده. ساز گیتار یک سازه خیلی جذاب و باحاله، برای کسانی که علاقه به زدن و خوندن دارن. این ساز فوق العاده خیلی برای زدن و خواندن مناسبه. برای همین می بینیم که اکثر خواننده ها همراه خوانندگی نوازندگی ساز گیتار رو هم یاد می گیرن و موقع اجرا نوازندگی می کنن. خیلی از ساز ها  این قابلیت رو ندارن، مثل ویولون، مثل ترومپت، مثل سازدهنی یا مثل ساکسیفون و خیلی از سازهای دیگه. پس این یک مزیت خیلی مهمه که در کنار سایر ویژگیهای این ساز به محبوبیت اون خیلی کمک کرده.

یادگیری ساده تر ساز گیتار

یکی دیگه از اون 9 دلیل انتخاب گیتار که میشه نام برد، یادگیری راحت این ساز نسبت به سازهای دیگه مثل ویولن یا پیانو هست. چرا؟ چون طراحی ساز گیتار به صورتی هست که شما راحت تر و ساده تر میتونین با اون نوازندگی رو یاد بگیرین. البته این دلیل بر سطحی بودن ساز گیتار نیست. بلکه طراحی این ساز باعث شده که شما بتونین سریعتر با این ساز ارتباط برقرار کنین و مسیر یادگیری رو سریع تر طی کنین. زدن اولین آهنگها با گیتار هر چند ساده، زمان کمتری میبره و باعث دلگرمی هنرجو میشه. این دلیل هم یکی از مزیت‌های ساز گیتاره که باعث شده خیلی‌ها این ساز رو برای یادگیری انتخاب کنن.

قیمت مناسب ساز گیتار

یکی از دلایل انتخاب ساز گیتار قیمت مناسب ساز گیتار هست. حداقل در مراحل اولیه یادگیری میشه با سازی با قیمت مناسب شروع کرد. البته این دلیل بین خودمون باشه اما ساز گیتار با توجه به قابلیت‌هایی که داره قیمت خیلی مناسبی داره. مثلا قیمت ساز گیتار در مقایسه با پیانو خیلی پایین‌تره. گیتار های ایرانی با قیمت کم تو بازار وجود داره که برای شروع بد نیست اما اگه توانایی پرداخت پول بیشتری رو دارین، گیتارهای یاماها سی چهل یا سی هفتاد با قیمت تقریبا مناسب و کیفیت بهتر برای شروع هم هست. قیمت مناسب ساز گیتار یکی از اون 9 دلیل انتخاب ساز گیتار هست که باعث شده افراد زیادی از قشرهای مختلف رو جذب کنه. البته سایر ویژگی‌های خوب گیتار هم باعث شده این ساز امتیاز بالاتر از سازهای دیگه بگیره.

امتیاز آخر ساز گیتار

شاید این گزینه یک تیر خلاص باشه برای تمام کسانی که دلایل انتخاب ساز گیتار رو میپرسن. تمام این ویژگی‌های ساز گیتار مثل قابل حمل بودن، خانواده بزرگ گیتار، استفاده در همه سبک ها و سایر امتیازها باعث شده در 80 درصد آهنگها از اون استفاده بشه. سازی با این همه جذابیت و این همه کاربرد دیگه جای شک برای علاقه و یادگیری نمیزاره.

نکته اخر

برای شناخت امتیاز ها و دلایل محبوبیت ساز گیتار لازم بود این 9 دلیل انتخاب ساز گیتار رو بدونین تا شناخت بهتری نسبت به قابلیت‌های سازتون داشته باشین. همچنین با این همه نکات مثبت در این ساز دوست داشتنی میتونیم، پر انرژی و با انگیزه برای مراحل بعدی دوره آموزش گیتار گیم آف گیتار آماده بشیم. قراره توی این دوره آموزشی خیلی اصولی و حرفه ای آموزش ببینین. بهتون توصیه میکنم، حتما فیلم  ویدئوی آموزش گیتار رو ببینین تا علاوه بر آموزش گیتار با طنز و شوخی های بکار رفته ضمن آموزش با هم صمیمی تر بشیم و پرانرژی تر ادامه بدیم.

دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید