ده اشتباه در نحوه گرفتن گیتار

ده اشتباه در نحوه گرفتن گیتار

ده اشتباه در نحوه گرفتن گیتار

اگه این ده اشتباه در نحوه گرفتن گیتار رو انجام میدی حتما طرز صحیح نگه داشتن گیتار رو نمیدونی. گیتار مثل یه اسلحه میمونه اگه ندونی چطور اون رو دستت بگیری و نکات مربوط به نحوه گرفتن دست راست در گیتار رو رعایت نکنی، همچنین نحوه گرفتن گیتار با دست چپ رو ندونی، قطعاً هم به خودت هم به نوازندگیت آسیب می زنی. امروز می خوام ده اشتباه رایج و سمی در مورد نحوه درست گرفتن گیتار و فرم دست راست و دست چپ رو بهتون بگم که توی ۸۰% نوازنده های مبتدی و حتی متوسط رعایت نمیشه بزن بریم ببینیم این اشتباهات چیه و چه آسیبی به شما میزنه!!

1. بازوت رو روی ساز ننداز

 اشتباه اول از ده اشتباه در نحوه گرفتن گیتار چیه؟ بازوت رو روی ساز ننداز، اشتباهه! می دونی چرا اشتباهه؟ وقتی بازوت رو  روی ساز میندازی، چه اتفاقی میفته؟ مثلا میخوای ریتم بزنی البته که برای ریتم مشکلی برات پیش نمیاد تازه این قضیه خیلی هم کمکت میکنه اما یه مشکل اینجا هست. وقتی میخوای شروع به آرپژ زدن کنی، اولا که دستت خیلی باید جلو بیاد و فرم خیلی بدی میگیره. مچ دست هم خم میشه و راحت نیستی.  تازه سیم ها رو مدام گم میکنی. اما راه حلش چیه؟ راه حلش اینه که قسمت بالای ساعدتون رو بزارین روی لبه‌ی بدنه ی گیتار. اولش اون قسمت ساعدتون یکم ممکنه درد بگیره و قرمز بشه که باید کمی تحمل کنین. بعد از یه مدت عادت می کنین. اما این روش برای آرپژ نوازی خیلی راحت تر و سریع تر هست و  کمکتون میکنه.

2. نحوه گرفتن دست راست در گیتار

اشتباه مهلک و سمی دوم که خیلی از کسایی که سطح مبتدی یا حتی سطح متوسط هستن انجام میدن اینه که مچ دست راستتون صاف هست اما ایراد این کار چیه؟ ایرادش اینه که متلا وقتی میخواین ملودی بزنین باید از انگشت ام و آی استفاده کنین اینها رو توی جلسات بعدی به طور مفصل به توضیح می دم و وقتی می‌خواید از این دوتا انگشت استفاده کنین باید به سیم ها ضربه بزنین وقتی مچتون صاف هست قشنگ نمیتونین ضربه بزنین بعضی وقتا سیم هاتون صدای گز میده. حالا در نحوه گرفتن دست راست در گیتار مچ به چه صورته؟ بهتره که یکم مچتون رو خم کنین مشکل حل میشه، البته فقط یکم.

3. جلوی سوراخ صدا نوازندگی نکن

یکی دیگه از این ده اشتباه در نحوه گرفتن گیتار رو خیلی از هنرآموزان گیتار انجام می‌دن اونم اینه که جلوی سوراخ صدا نوازندگی میکنن یا حتی من دیدم جلوتر هم نوازندگی میکنن. دوستای گلم اینو باید بهتون بگم که صدای گیتار از طریق سوراخ صدا بیرون میاد  و وقتی شما جلوی سوراخ صدا نوازندگی میکنین دقیقا جلوی دهنه صدا رو میگیرین و صدای ساز رو خفه می کنین. باید پشت سوراخ صدا( به طرف پل گیتار) نوازندگی کنین. البته توی ریتم زدن مشکلی نداره کمی جلوتر نوازندگی کنین اما وقتی قصد دارین ملودی بزنین یا آرپژ بزنین حتما دقت داشته باشین که دستتون پشت سوراخ صدا باشه.

4. انگشت های دست راست قلاب شکل باشن! 

و اما اشتباه چهارم در نحوه گرفتن دست راست در گیتار هست. اون اشتباه چیه؟ اشتباه در مورد شکل انگشت های دست راست موقع ملودی زدن هست که دو تا اشتباه رو شامل میشه یکی اینکه انگشت‌های دست راست قلاب شکل نیستن و دو اینکه انگشت شصت جلوتر از بقیه انگشت های دیگه نیست. شاید براتون سوال پیش بیاد این یعنی چی؟ خیلی‌ها وقتی میخوان نوازندگی کنن انگشت شست رو پشت چهار انگشتی دیگه قایم می کنن و به سیم های بیس ضربه می‌زنن این باعث میشه که عضله دست خیلی منقبض بشه و بعد از کمی نوازندگی درد بگیره. در ضمن انگشت‌های شما آزادی عمل نداره. لطفا اصلا این کار رو انجام ندین، این عضله باید آزاد باشه. چطوری آزادش کنیم؟ انگشت شست باید بیاد جلوتر از چهار انگشت دیگه و بعد به سیم های بیس ضربه بزنین.

5. دستت رو به دسته ساز نچسبون

اما پنجمین اشتباه در نحوه گرفتن گیتار با دست چپ هست. موقع گرفتن دسته گیتار کف دست چپتون رو میچسبونین به دسته ی ساز و این کار شدیدا شما رو کند میکنه و اشتباهه. این کار چه ایرادی داره؟ وقتی شما میخواین آکوردهای باردار رو بگیرین و سریع اونها رو عوض کنین، به مشکل بر می‌خورین. خب حالا سوال  پیش میاد که مشکلش چیه؟ مشکلش اینه که: بین دست چپتون با دسته ساز اصطکاک ایجاد میشه و نمیزاره که دستتون روی فینگر برد درست حرکت کنه. اگه یه فاصله کوچک بین دست چپ و دسته ساز باشه، راحت تر آکورد عوض میکنین و سرعت نوازندگیتون هم بالاتر میره.

6. انگشت شصت دست چپ

و حالا می‌رسیم به ششمین اشتباه در طرز صحیح گرفتن گیتار. نکته ششم مربوط میشه به انگشت شست دست چپ شما. این انگشت نباید به هیچ عنوان از دسته گیتار بالاتر  باشه این انگشت رو همیشه باید پشت دسته ساز پنهان کنین یعنی دقت داشته باشین هیچوقت این انگشت از پشت دسته گیتار بالاتر نیاد. این نکته هم از نکات مهم در نحوه گرفتن گیتار با دست چپ هست که باید همیشه در خاطرتون بمونه و رعایت کنین.

7. هیچ وقت گیتار رو خم نکن

نکته بعدی اینه که ساز رو به هیچ عنوان به سمت خودتون خم نکنین. خیلی از هنرجو ها برای دیدن فینگر برد و انگشت گذاری درست، گیتار رو به سمت خودشون مایل میگیرن تا دید بهتری داشته باشن و این اشتباهه. حالا مشکلش چیه، مشکل باز توی آکوردهای باره دار هست. وقتی میخواین آکورد باره دار بگیرین و با انگشت شماره یک دست چپ به دسته ساز فشار بیارین، وقتی ساز از پایین رو به جلو خم شده، مچ دست شما هم خم میشه و نمی تونین، فشار لازم رو برای آکوردهای باره دار بیارین. این نکته هم از نکات مهم در طرز صحیح نگه داشتن گیتار هست که خیلی از هنرجوها بهش دقت ندارن. بنابراین وقتی به آکوردهای باره دار میرسن دچار مشکل میشن و متوجه نمیشن مشکل از کجاست.

8. نوک انگشت ها عمود پشت فرت

نکته بعدی که هست انگشتتون رو به صورت عمودی روی سیم های گیتار بزارین چرا؟ چرا! چون وقتی مثلا میخواید نوت دو و نت می رو با هم اجرا کنین وقتی انگشت ها به صورت عمود روی سیم ها نباشه و مایل باشه انگشت شما با سیم قبلی برخورد میکنه و صدای سیم خفه میشه و صدای نت می گرفته میشه خیلی وقت ها نیاز هست که هم زمان نت ها رو اجرا کنین وقتی همزمان نت ها رو اجرا کنین که اگه انگشت گذاری درست و به صورت عمود نباشه این انگشت گذاری‌ها باعث میشه که سیم پایین صدای گز بده و صدای خیلی زیبایی نده.پس بهتون توصیه میکنم که در نحوه گرفتن گیتار با دست چپ حتما این مورد رو رعایت کنین.

9. دست و انگشتان رو منقبض نکن

اشتباه شماره نه یکی از اشتباهات در نحوه گرفتن گیتار هست که بیشتر از بقیه انجام میشه. اکثر هنرجوهای مبتدی موقع نوازندگی دستشون رو منقبض می‌کنن. یعنی چی دست رو منقبض میکنن؟ یعنی اینکه چون استرس دارن این دست منقبضه و خیلی فشار میارن. واسه زدن نت ها و  روی دسته گیتار فشار زیادی وارد میشه این باعث میشه بعدا که میخواین سریع اجرا کنین، نتونین به سرعت بیشتر برسین. این اشتباه هم در نحوه گرفتن گیتار با دست چپ و هم در نحوه گرفتن دست راست در گیتار باید رعایت بشه پس خیلی بهش دقت کنین.

10. کاشت ناخن های بلند ممنوع

این اشتباه از نکات مهم در نحوه گرفتن گیتار با دست چپ هست. حتما ناخن های دست چپتون رو به صورت کامل کوتاه کنین. مخصوص دختر خانم های عزیز دقت داشته باشن که اون دسته  از خانم ها که میرن مانیکور میکنن و ناخن های بلند میزارن دیگه باید قید گیتار رو بزنن. چرا؟! چون وقتی میخوای روی فرت نت ها رو بزنین، این ناخن ها به فینگر برد و سیم ها گیر میکنه و نمیزاره اون فشاری که لازمه رو بیارین. البته که ناخن بلند برای خانم قشنگ تره ولی خوب دیگه، اگه به گیتار علاقه دارین باید ناخن های دست چپشون رو کوتاه کنین. البته برخلاف ناخن های دست چپ ناخن های دست راست باید دو تا سه میلیمتر بلند باشه.

نکته آخر

این ده نکته درباره طرز صحیح نگه داشتن گیتار خیلی مهم هستن و نکات مربوط به نحوه گرفتن دست راست در گیتار و نحوه گرفتن گیتار با دست چپ رو حتما رعایت کنن که قدم اول و پایه برای یادگیری نوازندگی گیتار هست و سایر مقالات آموزشی ما رو هم دنبال کنین فیلم های آموزش گیتار از صفر رو میتونین به صورت رایگان در پیج اینستاگرام و کانال یوتیوب ما دنبال کنین که در هر دو سبک به صورت قدم به قدم و دسته بندی شده گذاشته شده. حتما نظرات و پیشنهادات خودتون رو در  کامنتها و یا از طریق اینستاگرام و یوتیوب با ما در میون بزارین.

دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید