سبک های مختلف گیتار

سبک های مختلف گیتار

سبک های مختلف گیتار

وقتی ما به عنوان یک مبتدی یادگیری گیتار رو شروع می کنیم، هیچ چیز از سبک‌های مختلف گیتار نمیدونیم. تفاوت سبک‌های گیتار رو نمی شناسیم. به همین دلیل انتخاب سبک در گیتار برامون خیلی مشکله. در این مواقع به یک استاد یا یک آموزشگاه زنگ میزنیم. اونجا هم اولین سوالی که از ما میپرسن، اینه که: عزیز دلم چه سبکی رو دوست داری. بگو تا ما با تو همون سبک رو کار کنیم. اینجاست که تازه مشکل چند برابر میشه.. من تصمیم گرفتم که این فیلم تفاوت و مقایسه سبک های گیتار رو بسازم  و در این مورد بیشتر با هم صحبت کنیم.

چه چیزهایی رو مرحله اول قسمت سوم  دوره آموزش گیتار گیم اف گیتار یاد میگیرین.

1. سبک کلاسیک چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

2. سبک پاپ چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

3. سبک فلامنکو چیست و چه ویژگی هایی داره؟

4. آیا انتخاب سبک در شروع یادگیری گیتار درسته؟ 

5. متد آموزشی درست برای یادگیری گیتار چیست؟

داستان انتخاب سبک در گیتار

وقتی در ابتدا شروع به یادگیری گیتار می کنیم اصلا نمی دونیم داستان سبک های مختلف گیتار چیه؟! استاد از ما میپرسه: به چه سبکی در گیتار علاقه داری؟ ماهم از همه جا بیخبر میگیم: استاد پسر عمه من با گیتار میزنه خیلی خوب میزنه. یا دختر خالم رو دیدم با گیتار میزنه اصلا کیف کردم. یا فلان خواننده رو دیدم داشت با گیتار میزد کیف کردم و اینجوری شد که عاشق گیتار شدم. الان من فقط میخوام گیتار یاد بگیرم، برام فرقی نمیکنه چه سبکی باشه. استاد هم میگه خوب بزار اصولی گیتار رو بهش یاد بدم، پس با سبک کلاسیک شروع میکنم. یا یک استاد دیگه هست که میگه نه. این به قیافش میخوره زیاد اهل پایه ای یاد گرفتن نباشه با پاپ شروع کنم. یک استاد هم میگه فلامنکو مادر سبک‌های گیتار پس فلامنکو کار می کنیم.

مشکل انتخاب سبک گیتار 

مدرس های گیتار نظرات مختلفی دارن. شما اسیر انتخاب های مختلف میشین و خودتون نمی تونین سبکتون رو انتخاب کنین. چرا؟ این مشکلات همه بخاطر کمبود اطلاعات در مورد سبک‌های مختلف گیتار اتفاق میفته. اما شما قراره با این فیلم تفاوت و مقایسه سبک‌های گیتار، انتخاب رو با اختیار خودتون انجام بدین. قراره، چشم و گوش شما باز بشه. پس میخوایم توی این مرحله به طور کامل درباره انواع سبک‌ها و انتخاب سبک در گیتار و همچنین تفاوت سبک های گیتار آگاهی پیدا کنیم.

بوجود آمدن سبک کلاسیک

اسم کلاسیک رو که می شنویم، خیلی‌ از ما یاد دکوراسیون های کلاسیک می افتیم. یا یاد ماشین های قدیمی کلاسیک می‌افتیم و یا کلاً یاد چیز های قدیمی. چرا؟ البته اینقدرها هم بی ربط نیست. چون سبک کلاسیک برمی‌گرده به سال 1750 تا سال 1820. یعنی همون دوران قدیم ندیما. دوتا از آهنگ سازهای بزرگ اون دوران یعنی بتهوون و موتزارت بودن که خوراکش ن سبک کلاسیک بود. حالا این سبک کلاسیک چه جوری به وجود اومد ببینین آهنگساز اون زمان مثل همین دوتا آهنگساز بزرگ از موسیقی های قبل خودشون خسته شده بودن، مثل سبک باروک. و تصمیم گرفتن یک تحول اساسی در این سبک ها ایجاد کردن. با این تحولات سبک کلاسیک  شکل گرفت.

گسترش سبک کلاسیک

برای شناخت سبک کلاسیک قرار نیست خیلی وارد جزئیات بشیم. خلاصه کار این بود که اون زمان در دربار نوازندگی میکردن. از همون درباریها هم دستمزد می گرفتن و خلاصه زندگیشون رو اداره میکردن. بعد یه مدت موسیقی بین مردم عادی هم  بگی نگی رواج پیدا کرد و مردم هم به موسیقی علاقه مند شدن. کم کم همین آهنگ سازهای بزرگ دیدن که بین مردم هم موسیقی باب شده.  با خودشون گفتن چه کاریه چرا کنسرت نزاریم. خلاصه میگن، از اونجا بود که کنسرت و کسب درآمد از کنسرت باب شد. دیگه بعد از اون موقع بود که سالن گرفتن و مزون رفتن و آرایشگاه و  فلان و بیسار شروع شد. خلاصه که یه کنسرتی برگزار می‌کردن و مزه پول رفت زیر  دندون اونها. از اون به بعد بود که موسیقی کم کم  بین مردم  عادی هم شناخته شد. (داستان کمی با طنز مخلوط شده)

چرا سبک کلاسیک هنوز محبوبه؟! 

 اما چی شد که موسیقی کلاسیک تا همین الان که شما هستید ادامه داره و هنوز هم کلی طرفدار داره به خصوص غرب و به عنوان یه موسیقی پایه و تک پایه و مادر شناخته میشه دلیلش اینه: آقای موتزارت  و بتهوون در واقع از اون خوره های موسیقی بودن و علاقه خاصی به تئوری موسیقی و روابط بین نوت ها و هارمونی و صداها داشتن. اونها قوانین خیلی اصولی و پایه ای رو برای موسیقی تدوین کردن و آهنگ های فوق العاده زیبایی رو ساختن که هنوزم که هنوزه خیلیاشون جذابه و اجرا میشه. اینجوری شد که موسیقی کلاسیک به عنوان یک موسیقی پایه های استوار و قوی شناخته شد. از اون زمان به بعد هر کسی خواست موسیقی خیلی حرفه ای یاد بگیره، موسیقی کلاسیک رو حداقل برای یک دوره‌ای انتخاب کرد.

ویژگی‌های سبک کلاسیک

اولین ویژگی که سبک کلاسیک داره اینه که خیلی به سواد موسیقی اهمیت میده. سواد موسیقی یعنی همون روابط بین نت ها، هارمونی، تئوری موسیقی و غیره که در موسیقی کلاسیک خیلی مهمه. دومین ویژگی که داره خیلی به تکنیک های نوازندگی اهمیت بوده و این باعث میشه که شما  در نوازندگی خیلی حرفه ای تر بشین. سومین ویژگی این سبک: قطعات کلاسیک قطعاتی هستند که اجرای همزمان چند تا نت در اونها خیلی رایج هست. ور سبک کلاسیک ملودی های ساده زیاد وجود نداره. اکثر ملودی‌ها پیچیده هستن و هارمونی دارن. خوب میدونم که شما الان نمیدونین که ملودی و هارمونی چیه  اینها رو کامل در ادامه دوره توضیح میدم، مطمئن باشین.

آیا سبک کلاسیک رو انتخاب کنیم؟ 

در ابتدا فقط اینو بدونین که معمولاً قطعات کلاسیک از سبکی مثل پاپ خیلی پیچیده تر هستن. ولی در این سبک تکنیک های نوازندگی در شما خیلی خوب تقویت می‌شه. شاید الان بگین اینجوری که تو گفتی ما بریم سبک کلاسیک رو انتخاب کنیم. دیگه نمیخواد بقیه سبک‌ها رو توضیح بدی و وقت ما رو هم بگیری. نه اینطور نیست. چرا؟! به خاطر اینکه سبک کلاسیک یکی از سبک های مختلف گیتار هست که حتما باید به اون علاقه داشته باشین. دوم باید هدف شما مشخص بشه و بعد به انتخاب سبک در گیتار اقدام کنین. باید از راه درستش وارد شد که در ادامه براتون توضیح میدم.

شناخت سبک  فلامنکو

 سبک فلامینگو هم یکی ازسبک های مختلف گیتاره که در واقع موسیقی محلی اسپانیا بوده. این سبک به مرور شهرت جهانی پیدا کرده و بعد از این همه سال هنوز در دنیا کلی طرفدار داره. خیلی ها اعتقاد دارن که سبک مادر گیتار سبک فلامینگو است و اکثر تکنیک های گیتار از سبک فلامینگو گرفته شده. مشخصه اصلی سبک فلامنکو گیتار نوازی، دست زدن  و رقص های جذاب با لباس سنتی هست 

ویژگی های سبک فلامنکو

در سبک فلامنکو چون همراه با رقص و حرکات موزون هست بنابراین به ریتم خیلی اهمیت داده میشه اکثر ریتم هایی هم که در گیتار میبینین از سبک فلامینگو گرفته شده و در این سبک ریشه داره. و خیلی تکنیک‌ها مثل راسکوادو از این سبک زیبا گرفته شده. در این دوره با خیلی از این تکنیک‌ها به مرور آشنا میشین.  در این سبک به ریتم نوازی فوق العاده اهمیت داده میشه و یکی از مشخصه های ویژه این سبک ریتم نوازی های جذاب و ضربات زیبایی هست که روی گیتار انجام میشه.

 شناخت سبک پاپ

یکی از سبک‌های مختلف کیتار سبک پاپ هست که برای انتخاب سبک در گیتار باید با اون آشنا بشین. سبک پاپ یعنی سبک خودمونی، باحال، جذاب، مردمی، عامیانه و به زبان ساده و قابل فهم برای همه. اصلا واژه پاپ از کلمه پاپیولر انگلیسی گرفته شده که به همین معنی هست. سبک پاپ سبکیا که مردمی هست و قطعاً طرفدار های بیشتری نسبت به سبک های دیگه داره. اما تو کشور ما بیشتر کسانی جذب این سبک میشن که علاقه زیادی به زدن خوندن همراه با ساز دارن. به همین دلیل در این سبک هم ریتم و آکورد خیلی نقش مهمی داره و تکنیک های ریتم نوازی و خوانندگی همراه با ساز در سبک پاپ خیلی رواج داره. سبک پاپ فوق العاده سبک باحال و جذابیه که بیشتر هنرمندان محبوب کشور ما هم پاپ استار هستن.

ویژگی‌های سبک پاپ

سبک پاپ با وجود محبوبیت زیاد یک ضعف داره که تفاوت سبک‌های گیتار رو این سبک رو بیشتر می کنه. این ضعف مشکل آموزش در این سبکه. آموزش سبک پاپ معمولاً  چهارچوب، قاعده و قانون خاصی در کشور ما نداره و سلیقه‌ای تدریس میشه. هر استادی در این سبک روش و شیوه خودش رو داره و قانونی مشخصی نداره. مثلاً اینطور نیست که از نقطه صفر شروع بشه و مرحله به مرحله پیش بره. ضعف دیگه ای که وجود داره خیلی به سواد موسیقی، نت خوانی و خیلی چیزای دیگه اهمیت داده نمیشه. متاسفانه این ضعف آموزش این سبک هست که قراره توی این دوره آموزشی روی این موارد کار کنیم و این نقاط ضعف رو برطرف کنیم.

نقش دانش موسیقی در انتخاب سبک

شاید براتون این سوال پیش بیاد که چرا در این فیلم تفاوت و مقایسه سبک های گیتار، توضیحات تخصصی در مورد سبک‌های مختلف گیتار ندادین. توضیحات تخصصی‌تر نیاز به این داره که شما دانش موسیقی بالاتری به دست بیارین که در حین این دوره آموزشی جذاب  در اون زمینه هم آموزش داریم

اشتباه انتخاب سبک در گیتار 

 وقتشه که بریم سراغ این سوال که آیا انتخاب سبک در گیتار، در ابتدای راه کار درستی هست نه؟ عزیزم جوابش یک جمله است، نه کار درستی نیست!  چرا؟ اگه آموزش گیتار از صفر رو توی پیج اینستاگرام رو دنبال کره باشین، اونجا هم مختصر توضیح دادم. مثل  اینه که دانش آموزی که کلاس اول دبستان رفته  از اون بپرسن چه رشته و یا شغلی دوست داری. اون بچه هم میگه، می خوام آتش نشان بشم البته که این جواب بدون علم و دید درست داده میشه. به قطع نمی تونه انتخاب درستی بکنه. پس انتخاب سبک در اول مسیر نوازندگی کار فوق العاده اشتباهیه. چون شما هنوز دیده درست و جامعی از موسیقی و سبک های موسیقی ندارین. همچنین نمی دونین استعداد و علاقه شما در چه شاخه و سبکی هست.

زمان مناسب برای انتخاب سبک گیتار

 باید حداقل ۶ ماه تا یکسال آموزش عمومی که بین هر سه تا سبک مشترک هستند  رو ببینین. البته با همین آموزش‌های عمومی هم می تونین کلی آهنگ جذاب و باحال بزنین. هرکسی هم ببینه فکر میکنه شما یه نوازنده خوب هستین (البته هر کسی منظور دایی و خاله و عمه و دوستان هستن) وقتی توی آموزش‌های عمومی اطلاعات شما زیاد شد. شناخت کاملی از سبک‌های مختلف گیتار و تفاوت سبک های گیتار پیدا کردین، حالا با دید و چشم باز انتخاب سبک در گیتار رو انجام بدین.

اطلاع از تفاوت سبک‌های گیتار

این اشتباهه که خیلی از مدرس های گیتار همون اول راه میگن،  گیتار کلاسیک کار کن یا پاپ و یا فلامنکو کار کن. این کار اشتباهه. به خاطر این که ما از اول بار نه علاقه خودمون درست میکنیم نه دیدی از موسیقی داریم نه سبک‌های مختلف گیتار رو می‌شناسیم. حتی تفاوت سبک‌های گیتار رو هم تشخیص نمیدیم و هیچ چیزی از سختی های مسیر  هم نمی دونیم. اینها که برای ما کامل روشن میشه بعد از یک سال حتما انتخاب بهتری خواهیم داشت. احتمال دلزدگی ما هم کمتر میشه. پس از شما خواهش می کنم قدم به قدم با ما پیش بیان. مطمئن باشین در عرض ده ماه آینده  یک نوازنده خوب، با سواد و آگاه میشین  که توی هر سبکی می تونین تخصصی کار کنین.

بهترین راه انتخاب سبک در گیتار

 قراره  ۴۰ تا آهنگ با همدیگه کار کنی. آهنگ های جذاب از سبک های مختلف. پس عجله نکنین. اینکه شما از اول  سبک کلاسیک یا پاپ یا فلامنکو رو انتخاب کنین و فقط تکنیک های اون سبک رو  یاد بگیریم کاملاً اشتباهه. به احتمال زیاد الان تفاوت سبک‌های گیتار رو نمیدونین. پس از شما خواهش می کنم اشتباه خیلی از نوازنده ها رو انجام ندین. خیلی از نوازنده ها وسط راه متوجه شدن  اصلا به سبک کلاسیک علاقه نداشتن یا به سبک پاپ علاقه نداشتن. این باعث شده دل زده بشن و گیتار رو کنار بزارن. اگه میخواین این مشکل بری شما پیش نیاد حتماً حتماً حتماً انتخاب سبک  در گیتار رو بعد از این دوره انجام بده.

حرف آخر

در انتهای این فیلم تفاوت و مقایسه سبک‌های گیتار میخوام بهتون بگم، کلی آهنگ قراره با هم کار کنیم که اکثر دوستان و آشنایان فکر کنن، شما یه گیتاریست حرفه ای هستین. پس انتخاب نکردن سبک دلیل نمیشه که چیزهای حرفه ای یاد نگیرین. قراره ما از هر سه تا سبک تکنیک های مهم و عمومی رو به شما یاد بدیم. این تکنیک‌ها رو ترکیب میکنیم با آهنگ های جذاب و باحال. مرسی که وقت گذاشتین. مرسی که برای خودتون ارزش قائل هستین و آموزش رو حرفه ای دنبال می‌کنین. عاشقتون هستم.

دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید