مترونوم چیست؟

مترونوم چیست؟

مترونوم چیست ؟ کاربرد مترونوم در گیتار چیه؟ انواع مترونوم رو بشناسیم و اینکه چرا باید  با مترونوم تمرین کنیم؟ تمام این موارد رو توی این مقاله به طور کامل در موردش صحبت میکنم. اونایی که مبتدی هستن تازه موسیقی رو شروع کردن اگه اهمیت مترونوم رو نمیدونن با خوندن این مقاله دیگه هیچوقت تمرینشون رو بدون مترونوم شروع نمیکنن. پس حتما تا انتهای این مقاله رو بخون چون قراره یه تغییر بزرگ تو مسیر نوازندگیت صورت بگیره.

مترونوم چیست؟ 

قبل از اینکه ببینیم چرا باید با مترونوم تمرین کنیم؟ باید ببینیم اصلا مترونوم چیست؟ اصلا این مترونوم چیه که ما بخوایم از اون استفاده کنیم؟ مترونوم یک ابزار الکترونیکی یا مکانیکی هست که زمان رو برای ما به قسمت های مساوی تقسیم میکنه. حالا مترونوم این چه کمکی به ما میکنه؟ شمایی که هنرجو هستین، دارین یک ساز رو یاد می گیرین، حالا هر سازی مثل پیانو، ویولن، گیتار یا هر سازی دیگه ای. تمام یک اهنگ تشکیل شده از یک سری نت ها مثل: {دو، ر، می، فا، سل، لا، سی }. یه نت هم یه اسم داره یعنی یه میزان زیر و بمی داره هم یه مدت زمانی برای اجرا داره در مورد زیر و بمی نت که خب مترونوم کمکی ازش بر نمیاد. شما نت رو می بینین و اجرا می کنین پس کاربرد مترونوم در گیتار یا هر ساز دیگه چیه؟

کاربرد مترونوم در گیتار

گفتیم که یک نت هم یه اسم داره. یعنی یه میزان زیر و بمی داره، هم یه مدت زمانی برای اجرا داره. یعنی همون ارزش زمانی یا کشش نت. اینجاست که مترونوم به ما کمک میکنه که این کشش نت ها رو رعایت کنیم، روی ریتم بمونیم و از ریتم مون خارج نشیم. حالا کشش نت ها یعنی چی ؟ کشش نت ها یعنی اینکه من یه نتی رو که میخوام اجرا کنم، چقدر زمان اون نت رو اجرا کنم. نت سیاهه ،سفیده، چنگه، دولا چنگه، باید کوتاه اجرا بشه یا بلند اجرا بشه.

نکته:

این اصطلاحات رو توی تئوری موسیقی باید خیلی مفصل تر بررسی کنیم این مقاله در مورد کاربرد مترونوم در گیتار هست. پس ما بیشتر در مورد انواع مترونوم و اینکه چرا باید با مترونوم تمرین کنیم؟ صحبت می کنیم. یه سری اصطلاحات رو که میگم اگه متوجه نمیشین باید آموزش ها ی ما رو از ابتدا در سایت و یوتیوب و اینستاگرام شروع کنین و قدم به قدم جلو بیاین،همه رو متوجه میشین. سعی کردیم موسیقی رو به زبون خیلی ساده آموزش بدیم که همه بتونن متوجه بشن.

چرا باید با  مترونوم تمرین کنیم؟ 

تا حالا این سوال براتون پیش اومده که اصلا چرا باید با مترونوم تمرین کنیم؟ توی موسیقی نت های که ما می خوایم، اجرا کنیم، حساب و کتاب داره. اینجوری نیست که شما یه نت رو هر چقدر خواستین، نگه دارین یا خیلی کوتاه یا سریع اجرا کنین. باید آهنگ رو براساس سرعتی که آهنگساز مشخص کرده (تمپوی آهنگ) اجرا کنین. براساس تمپوی آهنگ سرعت نواختن خودتون رو یا خوندن خودتون رو هماهنگ کنین. این هماهنگ شدن خیلی مهمه، چون اگه شما کمی کندتر یا  تندتر نوازندگی کنین یا بخونین، در واقع از ریتم افتادین. اصلاحا میگن صداتون یا صدای سازتون فالش شده یا از ریتم افتاده.

همچنین  اگه بخواین داخل استودیو نوازندگی کنین، می بینین که برای اجرای یک آهنگ مترونوم خیلی مهمه. بخاطر اینکه آهنگ ساز توی ضبط استودیویی سرعت آهنگ رو به همه ی نوازنده ها میگه و نوازنده ها مترونوم خودشون  رو با تمپوی اون آهنگ هماهنگ می کنن. وقتی جدا جدا اجرای هر نوازنده ای رو توی استودیو ضبط می کنن، بعد راحت می تونن، این اجرا ها رو با همه دیگه ادغام کنن تا یه اهنگ ساخته بشه و مشکلی از نظر هماهنگ کردن اجرای همه نوازنده ها پیش نمیاد.

پس شما به عنوان یک فردی که تازه ساز زدن رو شروع کردین، لازمه که حتما از مترونوم استفاده کنین و اجرای نت ها  رو با  مترونوم هماهنگ کنین. این کار باعث میشه که به مرور زمان شما ریتم رو خیلی دقیق تر از اونایی که از مترونوم استفاده نمی کنن رعایت کنین.

انواع مترونوم

تا اینجا یاد گرفتیم که مترونوم چیست؟ و چرا باید با مترونوم تمرین کنیم؟ حالا انواع مترونوم رو بشناسین و بدونین کدوم یکی از انواع مترونوم  رو استفاده کنین. کلا سه مدل ما مترونوم داریم

1. مترونوم های مکانیکی 

2. مترونوم های الکترونیکی

3. اپ مترونوم که روی موبایل تون نصب می کنین.

1.مترونوم های مکانیکی

این نوع مترونوم ها قدمت خیلی زیادی دارن اگه تا حالا این مدل از انواع مترونوم رو ندیدین عکسش رو میتونی در پایین ببینین. مترونوم های مکانیکی معمولا قیمت بالاتری  نصبت به بقیه انواع مترونوم دارن. ولی کار با اونها سخت نیست خیلی راحت میتونین، سرعت مترونوم رو تنظیم کنین و با اون تمرین کنین.

2.مترونوم های الکتریکی

این مدل از مترونوم رو هم میتونین در تصویر پایین ببینین. مترونوم های الکتریکی هم نوعی از  انواع مترونوم  هستن که می تونین به راحتی تنظیماتش رو انجام بدین. این مدل در انواع مختلف و توسط برندهای مختلف ساخته شده و در بازار موجود هست. در این مدل صدا به صورت الکترونیکی پخش میشه و یک اسپیکر  صدای بوق یا صدای ضربی که ضبط شده رو برای شما پخش شده.

3. اپ مترونوم

این مدل از مترونوم ها در واقع یک اپ هست که از گوگل و گوگل پلی و…  روی گوشی نصب می کنین  و استفاده می کنین. اما توصیه ی من اینه که از همین مترونوم هایی که به صورت اپلیکیشن هستن استفاده کنین. چون اگه یه گوشی هوشمند دارین، هم هزینه ای براتون نداره، هم اینکه امکانات خیلی زیادی داره که بدون هزینه کردن از اونها استفاده می کنین. 

ضرب پا یا مترونوم؟ 

خیلیا میگن چه کاریه، چرا باید با مترونوم تمرین کنیم؟  ضربه ی پا میزنیم {یک، دو، سه، چهار}. نت هامون رو با ضربات پا مون هماهنگ می کنیم. اما این یه ایراد خیلی بزرگ داره عزیز دلم. ایرادش اینه: وقتی شما مبتدی هستین و هنوز اجرای آهنگ رو بلد نیستین، بنابراین موقع تمرین سرعت آهنگ رو بر اساس سختی یه آهنگ کم و زیاد می کنین. یعنی اونجا  که آهنگ راحته، دینگ دینگ دینگ میزنین میره. اما اونجا  که آهنگ سخت میشه، ناخودآگاه سرعت رو کم می کنین. اینجاست که اهنگ ریتم خودش رو از دست میده و ریتمش خراب میشه. پس این کار اشتباهه. حتما یه هنرجوی مبتدی باید با ضربات مترونوم اجرا کنه و نه با ضربات پا. اگه میخواد به ضربه پا زدن هم عادت کنه، میتونه، همزمان که مترونوم داره، اجرا میکنه، ضرب پا هم بزنه.

سرعت اجرا موقع تمرین چقدره؟ 

یه نکته مهم دیگه در مورد مترونوم سرعت مترونوم هست که به اون تمپو میگن. همه ی آهنگ ها تمپو یا سرعتی دارن که میتونه از سی تا صد و هشتاد یا تا دویست و پنجاه هم باشه. موقع تمرین بهتره از سرعت های خیلی پایین شروع  به تمرین آهنگ کنین و کم کم سرعت خودتون رو اضافه کنین تا به سرعت اصلی آهنگ برسین. یعنی به اون تمپو اصلی آهنگ برسین. هیچ وقت از همون اول  روی تمپو اصلی اهنگ تمرین نکنین، چون باعث میشه که خیلی ریتم رو اشتباه بزنین و آهنگ رو درست اجرا نکنین. هل بشین درک درستی از نت ها نداشته باشین. همچنین نتونین روی آهنگی که اجرا می کنین تجزیه و تحلیل کنین و بخاطر اون سرعت بالا آنالیز درستی از اون آهنگی که دارین اجرا می کنین، نتونین داشته باشین.

کلام آخر

 اگه می خواین به صورت خیلی حرفه ای  جلو برین و بتونین همه ی آهنگ ها رو اجرا کنین و خیلی حرفه ای موسیقی رو دنبال کنین، حتما حتما حتما  موقع تمرین اولین کاری که می کنین، مترونوم رو روشن کنین. 

توی کامنت ها حتما بهم بگو جزو کدوم دسته از افراد بودی؟ همیشه قبل از تمرین اول مترونوم رو آماده میکردی، بعد میرفتی سراغ سازت؟ یا نه، همینجوری ساز میزدی؟  توی کامنت ها بنویس خیلی مهمه. اگه از این مقاله آموزشی خوشت اومده حتما  کامنت یادت نره. انتقاداتت هم میتونه خیلی کمک کنه که ویدیوهای خیلی با کیفیت تری برای خود شما بسازم دمتون گرم عزیزای دلم.

دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید