پیک استایل یا فینگر استایل؟

پیک استایل یا فینگر استایل؟

پیک استایل یا فینگر استایل؟ 

در مرحله ی قبلی در مورد سبک های مختلف گیتار با هم صحبت کردیم. امروز می‌خوایم یه نکته خیلی مهم رو با هم بررسی کنیم، یعنی فینگر استایل در گیتار و پیک استایل در گیتار. همینطور قراره به جواب این سوال برسیم که پیک استایل یا فینگر استایل؟ کدوم روش نوازندگی رو انتخاب کنیم؟ می‌خوام توی این فیلم آموزش گیتار از صفر در مورد این موضوع صحبت کنیم. خوشحالم که در این مرحله یعنی مرحله چهار از فصل اول دوره آموزش گیتار گیم آف گیتار همراهتون هستم. باید یک نکته رو بهتون بگم که این مرحله های اولیه آموزش‌ گیم آف گیتار پیش نیاز هستن و در ادامه به آموزش‌های جذاب عملی خواهیم رسید.

سوال های که تا آخر این آموزش گیتار به اونها مسلط  میشین. 

1. فینگر استایل در گیتار اصلا چی هست؟

2. ویژگی های روش نوازندگی فینگر استایل چیه؟

3. پیک استایل در گیتار چیه؟

4. ویژگی های  روش نوازندگی پیک استایل چیه؟

5. بهترین روش برای شروع نوازندگی گیتار کدومه ؟

6. کدوم روش رو باید یاد بگیرین ؟

7. آیا این سوال درسته که فینگر استایل یا پیک استایل ؟ کدوم بهتره؟ 

8. نواختن گیتار با پیک یا انگشت؟

پیک استایل در گیتار چیه؟  

پیک استایل یعنی این که شما با یک قطعه ی پلاستیکی، چوبی یا فلزی نوازندگی گیتار کنین. این قطعه یعنی پیک شکل های مختلفی هم داره (میتونین در فیلم آموزش الان چند نمونه اش رو ببینین البته با نکات و توضیحات کامل تر) پس فهمیدیم پیک استایل در گیتار یعنی روشی که ما با پیک سیم های گیتار رو به صدا در میاریم.

فینگر استایل در گیتار یعنی چی؟

فینگر استایل روشی هست که ما با انگشت های دستمون سیم های گیتار رو به صدا میاریم به همین راحتی. اما میخوایم با هم بررسی کنیم، پیک استایل توی چه سبک هایی استفاده میشه. 

1. توی سبک های جزر 

2. سبک بلوز 

3. سبک کانتری 

4. سبک پاپ 

از این روش در سبک‌های مختلف خیلی استفاده میشه. در مورد این سبک ها طی این دوره آموزش گیتار با هم صحبت می کنیم. همه ی این اطلاعات رو درباره سبک ها با هم بررسی می کنیم. ولی الان بحث در مورد پیک استایل یا فینگر استایل هست و زیاد این مباحث رو باز نمی کنیم.

تفاوت پیک استایل با فینگر استایل

پیک یه وسیله ای هست که از جنس چوب یا پلاستیک هست و با اون سیم های گیتار رو به صدا در میاریم. ولی نواختن گیتار با پیک یا انگشت ؟ اصلا چه فرقی با هم داره؟ تفاوتی که پیک استایل و نوازندگی با انگشت دست یا همون فینگر استایل داره در اینه که: در روش پیک استایل ما پنج تا انگشتمون رو محدود می کنیم به گرفتن یک پیک. البته در بعضی روش‌های پیک استایل گیتار از انگشت ها هم برای نواختن استفاده میکنن. ولی توی اکثر تکنیک های پیک استایل در گیتار ما فقط از خود پیک برای نوازندگی گیتار استفاده می کنیم.

 کاربرد پیک استایل در گیتار

اولین محدودیتی که میشه در روش پیک استایل بگیم اینه که: خب ما پنج تا انگشت داریم، چرا از همش استفاده نکنیم؟ چرا به یک پیک محدودش کنیم؟ یعنی مثل اینه که در واقع پنج تا انگشت رو به یک انگشت تبدیل می کنیم! ولی خب شاید پیش خودتون بگین اگه پیک این معایب رو داره، پس چرا خیلی ها از پیک استفاده می کنن؟ چرا روش  پیک استایل در گیتار اینقدر استفاده میشه؟

مزیت پیک استایل در گیتار

پیک یه جنس صدای خیلی خاصی داره گوش بدین. حالا همین رو وقتی با انگشت دست میزنم تفاوت کاملا مشخصه. (حتما فیلم آموزشی رو تماشا کنین) صدای که ما با انگشت های دستمون تولید می کنیم با صدای که با پیک تولید میکنیم متفاوته. خیلی از آهنگ سازها بر اساس سلیقه ای که دارن صدایی که با پیک تولید میشه رو بیشتر می پسندن. یه تکنیکی به اسم فست پیک وجود داره که نوازندگی خیلی سریع هست و با تکنیک پیکادو انجام میشه. این نکات رو توی آموزش های بعدی کامل به شما آموزش میدم.

اولین مزیت های پیک استایل در گیتار

پس اگه بخواین خلاصه بگیم مزیت های پیک جنس صداش و روشی به اسم فست پیک هست و اینکه توی گیتار هایی مثل گیتار آکوستیک و گیتار الکتریک  ما می تونیم به راحتی با پیک نوازندگی کنیم، بدون اینکه انگشت هامون اذیت بشه. چون سیم های این گیتارها فلزی هستن، ممکنه خیلی از نوازنده که با این گیتارها نوازندگی میکنن، با پیک راحت تر باشن. توی خیلی از سبک ها کلا از پیک در نوازندگی گیتار استفاده میشه.

مزیت دوم پیک استایل در گیتار

مزیت بعدی که روش پیک استایل در گیتار داره اینه که: خیلی از هنرجوها مراقبت از ناخن براشون مشکله. مثلا به خاطر شغلی که داره نمی تونه ناخن بلندی بذاره. بعضی ها کار فنی دارن یا اصلا جنس ناخن اونها شکننده هست. این گروه از نوازنده ها نمی تونن درست از ناخن مراقبت کنن و ناخن خودشون رو بلند نگه دارن. در روش پیک استایل دیگه ما نیازی به ناخن نداریم. غیر از تکنیک های که بهتون گفتم که هم با پیک ضربه میزنیم هم با  یکی از انگشتهای دستمون. پس ما در این مواقع بین پیک استایل یا فینگر استایل بهتره پیک استایل رو انتخاب کنیم.

محدودیت های  پیک استایل در گیتار

گفتیم که در پیک استایل پنج تا انگشت  به یک پیک محدود میشه. سبک های مثل کلاسیک و فلامنکو رو نمیشه با پیک اجرا کنین. چون این سبک ها فقط با انگشت های دست نواخته میشه. البته همیشه آدمایی هستن که سنت شکنی میکنن. مثلا یک نفر می خواد سبک کلاسیک رو با پیک اجرا کنم. ولی امکانش نیست! چون در این سبک نت هایی داریم که همزمان نواخته میشه و با پیک نمیشه این نت ها رو  همزمان اجرا کرد. مثلا وقتی میخوایم چند تا سیم گیتار رو همزمان به صدا در بیارم، با پیک امکان پذیر نیست. میتونیم تمام سیم ها رو پشت سر هم بزنیم ولی همزمان نیست. در سبک کلاسیک نیاز به اجرای هارمونی داریم که با پیک استایل امکان پذیر نیست. پس سبک کلاسیک و فلامنکو فقط با فینگر استایل اجرا میشه.

سبک یا روش پیک استایل و فینگر استایل؟ 

خیلیا به روش فینگر استایل یا پیک استایل میگن سبک پیک استایل یا سبک فینگر استایل! استفاده کلمه ی سبک برای پیک استایل یا فینگر استایل درست نيست. چرا درست نیست؟ بخاطر این که این ها یک روش نوازندگی هستن. یه روشی که شما به وسیله اون سیم های گیتار رو به صدا در میارین. تعریف سبک همون توضیحاتی هست که با شما توی مراحل قبلی در موردش صحبت کردم. سبک کلاسیک ، سبک فلامنکو و سبک پاپ در واقع سبک هستن و اینها تنها یک روش نوازندگی محسوب میشن.

ویژگی‌ های روش فینگر استایل در گیتار

قبلا گفتیم فینگر استایل در گیتار چه روشی هست؟ فینگر استایل روشی هست که ما با انگشت های دستمون نوازندگی میکنیم. پس برای نوازندگی فینگر استایل کافیه ناخن های دستتون بلند باشه و نیازی به پیک ندارین. سبک فینگر استایل رو میتونین برای سبک های پاپ، کلاسیک، فلامنکو استفاده کنین. ولی روش پیک استایل برای سبک های فلامنکو و کلاسیک استفاده نمیشه. این یه برتری فینگر استایل نسبت به پیک استایل هست. خیلی از نوازنده ها سبک پاپ رو با پیک  اجرا میکنن. اونها معتقد هستن که سبک پاپ باید با پیک اجرا بشه، در صورتی که این کاملا درست نیست. سبک پاپ رو میتونین هم با فینگر هم با پیک اجرا کنین. ولی سبک هایی مثل فلامنکو و کلاسیک رو فقط باید با روش فینگر استایل اجرا کنین.

محدودیت‌های فینگر استایل در گیتار

اما محدودیت های روش فینگر استایل چیه؟ در روش فینگر استایل شما باید ناخن های دستتون رو بلند بذارین و ازشون مراقبت کنین. همین! عیبی که داره اینه. در مورد دست چپ فرقی نمی کنه چه پیک استایل باشه چه فینگر استایل دست چپ تون باید ناخن هاش کاملا کوتاه بشه که راحت بتونید نت های گیتار رو بگیرین و صدای شفاف و تمیزی تولید کنین.

پیک استایل یا فینگر استایل کدوم بهتره؟ 

حالا شاید بپرسین پیک استایل یا فینگر استایل؟ کدوم بهتره؟ کدومش رو باید برای شروع نوازندگی انتخاب کنیم؟ این که ما بگیم روش فینگر استایل نسبت به روش پیک استایل بهتره و شما با فینگر استایل شروع کنین این اصلا جواب غلطی هست. اینکه بگیم پیک استایل بهتر از فینگر استایل هست این هم باز جواب غلطی هست. همانطور که گفتم هر کدوم از روش های نوازندگی یه سری مزیت ها و معایب داره.

بهترین روش برای شروع نوازندگی

راهکار اینه که: یه نوازنده حرفه ای دو تا روش نوازندگی رو یاد میگیره. پیک استایل یا فینگر استایل هیچ کدوم برتر محسوب نمیشن. ولی بهتره برای شروع نوازندگی روش فینگر استایل رو انتخاب کنیم. چرا؟ چون ما میتونیم نت های همزمان رو اجرا کنیم. توی ریتم نوازی دستمون باز تره و بعدا در انتخاب محدودیت نداریم. پس خیلی بهتره که از فینگر استایل شروع کنین تا پیک استایل. ولی آیا میشه از ویژگی ها و مزیت های که پیک استایل داره گذشت؟

بهترین راهکار

یه نوازنده ی حرفه ای چکار می کنه؟ نوازنده حرفه ای هر دو تا روش رو یاد میگیره. شاید پیش خودتون بگین خب دانیال خیلی سخته من بخوام دوتاش رو یاد بگیرم! نه اگه شما روش فینگر استایل رو یاد بگیرین نود و پنج در صد مسیر نوازندگی تون رو طی کردین. تمرینات پیک استایل تون رو هم میتونین ده دقیقه در روز در کنار تمرینات دیگه گیتارتون انجام بدین و به اون روش هم مسلط بشین. پس اصلا نیازی نیست که نگران این موضوع باشین. ولی توصیه ی اکید میکنم حتما حتما بخاطر ویژگی ها و مزیت هایی که فینگر استایل داره اول با فینگر استایل در گیتار شروع کنین و بعد در کنارش پیک استایل رو هم یاد بگیرین.

حرف آخر

اگر بخوام یه نتیجه گیری کلی بکنم، یه نوازنده باید هشتاد در صد وقتش رو روی نوازندگی به روش فینگر استایل در گیتار بذاره و بیست درصد زمانش رو روی نوازندگی به روش پیک استایل در گیتار بذاره چرا؟؟چون اصول و پایه یادگیری یکی هست و فقط روش به صدا در آوردن سیم های گیتار متفاوته. پس انتخاب بین پیک استایل یا فینگر استایل از پایه غلط هست. امیدوارم که کلی نکته ی جذاب و باحال یاد گرفته باشی و برای آزمون هایی که قراره بدی و گرفتن جوایز جذاب و باحالی که توی دوره داریم، آماده شده باشی. در آزمون های انتهایی دوره از همین پیش نیاز ها هم سوال های باحالی میاد که امیدوارم از پسش بر بیای. تا یه آموزش دیگه تو رو به خدای بزرگ میسپارم خدا نگهدار. عاشقتونم.

دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید